
Konsultacje z sprawie zagospodarowania obszaru Starej Rzeźni
15 września zostanie wyłożony do publicznego wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Północnej i Bóżniczej, czyli obszaru Starej Rzeźni.
W prognozie oddziaływania na środowisko projektu miejscowego planu zagospodarowania terenu między innymi Starej Rzeźni czytamy –
Warunkiem niezbędnym dla podkreślenia wartości oraz zwiększenia atrakcyjności obecnie zaniedbanych terenów dawnej Rzeźni Miejskiej będzie […] zrealizowanie zabudowy w sposób zapewniający odpowiednie wyeksponowanie zabudowy zabytkowej, pozwalający na utrzymanie spójności zabudowy planowanej z zabudową historyczną, stanowiącą jeden z najważniejszych elementów kształtujących lokalny krajobraz. Równie istotne będzie przywrócenie świetności zabytkowym budynkom i obiektom przemysłowym, stanowiącym jeden z najważniejszych elementów identyfikacji przestrzeni w tej części miasta. wyróżniającej się swoimi walorami estetycznymi i historycznymi, ważnej w kontekście śródmieścia, jak i całego miasta.
Według założeń proponowanego planu Wzgórze Świętego Wojciecha połączone będzie pasem zieleni z parkiem i strefami zieleni na terenie Starej Rzeźni. Na samym obszarze dawnych zakładów mięsnych udział powierzchni biologicznie czynnej wyniesie minimum 30 procent, a powierzchnia strefy zieleni, która jest tam przewidywana wyniesie ponad 5600 m2. W planie wykreowano także połączenie piesze z zielenią wysoką, prowadzące ze Wzgórza Świętego Wojciecha przez nowy park i teren Muzeum Powstania Wielkopolskiego, którego budowa ma wkrótce ruszyć, do Starej Rzeźni. W planie potwierdzono też, że nic nie grozi istniejącemu szpalerowi drzew wzdłuż ulicy Grochowe Łąki oraz wskazano orientacyjny przebieg drzew wzdłuż pozostałych dróg.
Zadania rewitalizacji historycznych obiektów tego obszaru podejmuje się już obecnie firma Vastint Poland. Zabudowa kwartału uzależniona jest od wskazań, które zostaną zawarte w planie miejscowym (MPZP). Z propozycjami Miejskiej Pracowni Urbanistycznej można się zapoznawać i składać uwagi w terminie do 27 października, natomiast 3 października odbędzie się w trybie zdalnym dyskusja publiczna.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
Grafika Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu